image: Zamioculcas zamiifolia - 45 cm

Zamioculcas zamiifolia - 45 cm

in stock
15 000 Ft
Adóval együtt
Zamioculcas zamiifolia - 45 cm

Leírás





Cserép átmérő : 14 cm

Növény magassága cseréppel együtt : 45 cm



A Zamioculcas a kontyvirágfélék (Araceae) családjának egyik nemzetsége, melynek egyetlen faja a Zamioculcas zamiifolia. Trópusi évelő növény, Kelet-Afrikában őshonos. Tudományos neve a cikászok Zamia nemzetségéhez való felületes hasonlóságára utal.

Az utóbbi évek felfedezettje és egyre divatosabb növénye. Népszerű szobanövény különleges alakja, szép, fényes levélzete miatt. Irodákban, túlfűtött lakótelepi lakásokban is szépen fejlődik, nagyon strapabíró.

Még annyira fiatal kultúrnövény, hogy nincs is elfogadott magyar elnevezése, hívják zámiának, ZZ-pálmának.

Levelei húsosak, fénylők, habitusa az ősidők növényeire emlékeztet. Hasonló küllemű növények közt bóklászhattak a dinoszauruszok is.

Húsos szára - amely igazából nem szár, hanem levélnyél - úgy működik, mint a teve púpja, amely vizet raktároz, ezért hosszú időn keresztül bírja a szárazságot is.
Eredeti élőhelyén az aszály és a nedves időszak változik, ezért gyökérrendszere alkalmazkodott ehhez a körülményhez, így átalakult és kis burgonyaszerű gumóiban képes a vizet elraktározni hónapokig is.
Épp ezért egyetlen igénye, hogy ne öntözzük túl. Vastag húsos levelei és különleges gyökérrendszere igen sokáig tárolja a vizet. Ha már úgy látjuk, hogy a növény földje teljesen ki van száradva, a levelek és a gyökér akkor is tele van vízzel.

Kerüljük a tűzőnapsütést, mert levelei könnyen megéghetnek, árnyékos helyre tegyük a cserepét.
Tavasztő löszig kéthetente kis mennyiségben adjunk neki tápoldatot, az öntözővízbe elkeverve. Ha jól gondoztuk a zamiopálmánkat, a növény akár 1,5 méter magasra is megnőhet, és virággal is megajándékozz minket. Virágzata torzsa alakú.
A virágzás ideje nyár közepétől őszig tart. Virágzata sárgás barna színűek, kb. 7-10 cm hosszúak.

A növény minden része igen mérgező, ezért kisgyermekek közelébe ne tegyük.

Nyáron kitehetjük a szabadba, de csak árnyékos helyre, ahol nem éri a napsütés. Lakótelepi lakásban jól viseli a téli fűtésszezont, és a sötétebb szobákat, ilyenkor lassabban fejlődik.

Szűk cserépbe is jól érzi magát. Ha mégis átültetésre kerül a sor, nagyon óvatosan bánjunk vele, mert a gyökerek könnyen megsérülnek, és lepusztul a pálmánk. Átültetés után előfordulhat, hogy egy két levél elsárgul és lehullik, de idővel, magától helyre jön.

Ne ültessük túl nagy cserépbe, csak egy vagy két számmal nagyobb méretet válasszunk neki.

Laza jó vízáteresztő képességű tőzeges földbe ültessük, a legjobb a B típusú virágföld. Télen óvjuk a a hideg huzatos szobáktól, mert 15 fok alatti hőmérsékleten könnyen megfázhat, és lehullik a levele.

Levélfényesítők használata nem ajánlott.

Fényigény : Nem igényel túl sok fényt, a napsütés hatására a levelek megégnek és barnulnak. A nagyon sötét helyeket is elviseli.

Hőigény : A növény a trópusokról származik, így 20°C-os átlaghőmérsékleten érzi magát otthonosan. Télen se hagyjuk, hogy 15°C alá hűljön a szoba. Kerüljük a hideg huzatos klímát, mert könnyen megfázhat.

Vízigény : Márciustól, a növény aktív növekedésének elindulásával több öntözést, nedves talajt kíván, míg télen a szárazabb körülményeket kedveli, csak akkor locsoljuk, ha a talaj felső harmada már kiszáradt. Problémát inkább a túlzott locsolás jelent számára, ilyenkor levelei sárgulni kezdenek, majd lehullnak. Figyeljünk oda, ha kaspóba vagy virágtartóban tartjuk, mert a pangó víz a növény halálát okozhatja.

Tápanyag: A tápoldatozást nyáron meghálálja, de csak kis koncentrációban adagoljuk a tápanyagokat.

Átültetés: Csak akkor ültessük át a növényt, ha már nagyon kilógnak a gyökerek, mert igen érzékeny az átültetésre.

Szaporítás: Levéldugványról vagy tőosztással is könnyen szaporítható.

Kártevők: Kártevői nincsenek.

Élettani hatás: Elfogyasztva a növény minden része mérgező !

Termék részletei

Új termék
2014-01-31
Hozzáadva a kedvencekhez

Ez az oldal cookie-kat használ. A böngészés folytatásával jóváhagyja adatkezelési feltételeinket