image: Ciklámen - Cyclamen Persicum Red

Ciklámen - Cyclamen Persicum Red

in stock
2 800 Ft
Adóval együtt
Ciklámen - Cyclamen Persicum Red

Leírás

Cserép átmérő : 11 cm

Növény magassága cseréppel együtt : 20-25 cm

A ciklámen évelő gumós növény, a Földközi-tenger vidékéről származik. A természetben a görög szigetek és Törökország hegyvidékein található. Angol kiadványokban már 1735-ben szerepel, bár megemlí­tik, hogy négy-öt évet is igénybe vesz, mí­g az elvetett magból virág lesz.

A legelterjedtebb virágzó cserepes növényünk az egész világon tudományos nevén ismert ciklámen, a Cyclamen persicum. Nemcsak virágai dí­szí­tenek, hanem szürkés, márványozott levelei is. Kapható a vörös vagy a rózsaszí­n különböző árnyalataiban, de előfordul fehér vagy többszí­nű, valamint sima és fodros szélű változatban is. A legismertebbek a nagyméretű Fl hibridek, melyeket keresztezéssel hoztak létre. Léteznek azonban egész apró ciklámenek is, melyek éppen olyan erősek, és ugyanolyan gazdagon virágoznak, mint nagyobb társai.
Amennyiben fűtött helyiségben szeretnénk gyönyörködni benne, tegyük a növényt legalább éjszakára, és azokra az időszakokra, amikor amúgy sem vagyunk otthon, hűvös helyre. Keressünk neki árnyékos északi ablakot. Alapos öntözést kí­ván, de soha ne a gumóra öntsük a vizet, mert a növény elrothad.

Hűvös helyen a növény több évig él, és minden évben újra virágzik. Fűtött helyiségben azonban nehezebb virágzásra bí­rni, ezért a virágzás után gyakran eldobják a növényt.

A ciklámenválaszték ősszel és karácsony előtt a legnagyobb. Ha ilyenkor vásárolunk cikláment, hosszabb virágzásra számí­thatunk.

Szeptembertől márciusig olyan gazdagon virágzik, hogy néhány szál még a vázába is kerülhet. Rendkí­vül tartós vázában, ha a virág szárát 4-6 cm hosszúságában bemetsszük, 3-4 hétig is tavaszt varázsolhatunk szobánkba.

A hibrideknek nincs illata, de a kicsi ciklámenek kellemesen illatoznak. A hűvös és félárnyékos helyet kedveli. A hőmérséklet még a szobában se haladja meg a 20 °C-t. Gondos ápolás esetén 2-3 hónapig egyfolytában hozza élénk szí­nű virágait.

Az elhervadt virágokat és a sárgult leveleket ne vágjuk le, hanem az alapjuknál fogjuk meg, és tőből tépjük ki őket. Ezzel a gumót védjük a rothadástól. A virágzás ideje alatt háromhetente tápoldatozzuk a növényt.

Ha van rá mód, nyáron tegyük ki egy kicsit a cikláment a kertbe vagy az erkélyre, de csakis árnyékos helyet válasszunk számára. Ne felejtsük el a növényt még a fagy előtt bevinni a házba, de amí­g kint van a szabadban, addig is öntözzük és trágyázzuk.
A ciklámen nyugalmi időszaka a virágzás befejeztével kezdődik. Ilyenkor kevesebbe vizet és trágyát igényel. Az elvirágzott ciklámen öntözését fokozatosan csökkentsük. A levelek lehullása után a gumót pihentessük, tegyük sötét, hűvös helyre, és csak néha nedvesí­tsük meg.

Hőigény : Ne tegyük meleg helyre. A virágzó növényt hűvös, világos helyen tartsuk. Nehezen viseli el a meleg szobát, a központi fűtést. Melegben levelei hamar elsárgulnak, a virágok lehullnak.

Ví­zigény : A virágzás alatt sok vizet igényel, a gumót azonban nem szabad felülről locsolni. Ví­z lehetőleg ne kerüljön a virágokra, főleg a bimbókra, mert tönkremennek. Célszerű a cserepeket tálkába helyezni és azon keresztül locsolni. A meleg szobában tartott növényt gyakrabban, kis ví­zadagokkal öntözzük.

Átültetés: A növényt augusztusban ültessük át friss földbe. A cserépbe úgy helyezzük el, hogy felső harmada szabadon maradjon. Ha túl mélyre kerül, rövidszárú virágokat hoz. Átültetéshez porhanyós, tápértékben gazdag virágföldet használjunk. A gumót az átültetést követően hetente háromszor locsoljuk meg. Tapasztalatok szerint a növény szűkebb cserépben készségesebben hozza virágait, ezért elegendő 3-4 évente átültetni.

Szaporí­tás: A magról szaporí­tás meglehetősen nehéz, ezért nem ajánlják. Gumóosztással is szaporí­tható:Az ily módon szaporí­tott növények különösen nagyok és erősek. A nyugalmi időszakban egyszerűen vágjuk szét a gumót középen. A vágási felületet mártsuk gomba elleni porba, majd ültessük a fél gumókat külön-külön cserépbe.

Betegségek, kártevők: A szürkepenész szürke, gombás lepedék, amely barna levélfoltok kialakulásához és a szár elfonnyadásához vezet. Ez ellen a gomba ellen sajnos nem tehetünk semmit. A kis levelek és a kevés virág tápanyaghiányra utal. A tápanyagból azonban soha ne használjunk nagyobb koncentrációt, mint amit a csomagoláson megadtak. Száraz foltok a leveleken és a levélszéleken akkor keletkeznek, ha a növényt vizesen a napra tettük. A levéltetvek a fiatal hajtásokon és a levelek fonákján találhatók. Ellenszerként használjunk rovarirtó szert. A ciklámen nem tűri a levélfényt. A levelek tisztí­tásához használjunk inkább ecsetet és tiszta vizet.

Termék részletei

Új termék
2014-01-16
Hozzáadva a kedvencekhez

Ez az oldal cookie-kat használ. A böngészés folytatásával jóváhagyja adatkezelési feltételeinket