Hibiszkusz - Mályvacserje - Hibiscus Red

Hibiszkusz - Mályvacserje - Hibiscus Red

in stock
9 500 Ft
Adóval együtt

Hibiszkusz - Mályvacserje - Hibiscus Red

Leírás

Cserép átmérő : 12 cm

Növény magassága cseréppel együtt : 40 cm


Ázsiából származik.Egyes fajai tipikus özönnövények, másokat az ember telepített meg szerte a világon.
A fajok többsége a trópusokon, szubtrópusokon és a meleg mérsékelt éghajlatú területeken él, közöttük akadnak egyévesek és évelők, fás- és lágyszárúak, lombhullatók és örökzöldek is.
A hibiszkusz Kínában egyaránt jelképezi a hírnevet és a gazdagságot . A versekben a szép lányokat asszonyokat előszeretettel hasonlítják hibiszkuszhoz, az igazán szép, vonzó nőket gyakran nevezik „hibiszkusz-arcúaknak”.

A fajok többsége fényigényes. A legtöbb dísznövénynek termesztett faj nem viseli el a fagyokat, ezért Magyarországon csak dézsában tartható – a legismertebb kivétel a törökrózsa (kerti mályvacserje).
A változatos, dekoratív trópusi cserjét, a kínai hibiszkuszt tarthatjuk a lakásban, de nyáron az udvarra vagy az erkélyre is kitehetjük.
A dús, sötét, örökzöld lombozat elbűvölően ragyog, még jobban kiemelve a júniustól szeptemberig gazdagon nyíló virágok szépségét. A tapintásra papírszerű virágok akár 12,5 cm átmérőjűre is megnőnek, és ennél a fajtánál sötét bíborvörös színben pompáznak, hosszú vörös porzószálaik csúcsán arany színű portokokkal.

Különböző elnevezésű változatai telt vagy szimpla virágúak, színük a lazacszíntől a sárga különböző árnyalataiig terjedhet. A Hibiscus rosa sinesis cooperi leveleit vajszínű, rózsaszínű és mélyvörös erezet díszíti.
A hibiszkusz 1,8 méter magasra nő meg, de a visszametszést növekedéssel és virágzással hálálja meg. A cserjék hosszú életűek, megérhetik akár a 25 éves kort is. A hibiszkusz papírvékony virágai jellegzetesen kiemelkedő porzószálaikkal júniustól szeptemberig virítanak.


Fényigény :A növényt olyan helyre helyezzük, ahol legalább napi 4 óra közvetlen napfény éri, a forró nyári naptól azonban óvni kell.

Hőigény : A kínai hibiszkusz mérsékelten meleg környezetben fejlődik a legjobban, az ideális nappali hőmérséklet a növény számára 21 °C, éjszaka pedig 16-18 °C. Ügyeljünk rá, hogy a hőmérséklet télen se csökkenjen 13 °C alá.

Vízigény : A növekedési időszakban bőségesen öntözzük, földjét tartsuk állandóan jó nyirkosan. Télen kíméletesebben öntözzük.

Páratartalom: Időnként permetezzük le vízzel a leveleket, vigyázva, hogy a szirmok ne legyenek nedvesek.

Tápanyagigény: A júniustól szeptemberig tartó időszakban minden hónapban táp-oldatozzuk virágos szobanövényekhez való műtrágyával.

Átültetés: Tavasszal, miután megmetszettük a gyökereit, ültessük át föld-alapú ültetőközegbe.

Gyakorlati tanácsok: Kora tavasszal metsszük meg a hibiszkuszt. A virágzás után vágjuk vissza fele hosszúságúra a hajtásokat. A gyökér metszése akkor lényeges, ha azt szeretnénk, hogy a cserje ne nője ki a rendelkezésre álló cserepet.
Vegyük ki a növényt a cserépből és súroljuk tisztára a cserepet.
Mossunk le minél több földet a növény gyökereiről.
Éles késsel körben és lent vágjuk vissza alaposan a gyökereket, hogy 2-4 cm vastag friss földet adhassunk hozzá.
Ültessük el újra a növényt, döngöljük le a virágföldet és öntözzük meg jól.
Egyensúlyozzuk ki a hibiszkuszt úgy, hogy a tetejéről is ugyanannyi hajtást metszünk le, mint alulról, vagyis ha eltávolítottuk a gyökérzet 25%-át, fentről is le kell vágnunk 25%-ot.

Szaporítás: A kerti fajokat könnyen szaporíthatjuk magról, mivel a szabadban a rovarok könnyen beporozzák. Ha a magokat begyűjtöttük, száraz helyen pihentessük, majd tavasszal, március elején lehet elvetni. A magoncok nevelése nem nehéz feladat, de odafigyelést igényel. Célszerű a vetést már úgy végezni, hogy kis cserepekbe vetünk 2-4 szem magot majd miután kikeltek, a gyengébb magoncot eltávolítani. A második évben már ki lehet ültetni a szabadba.
A szobai fajták sokkal igényesebbek. Ezeknél nem olyan egyszerű a szaporítás, mivel ezek nemesítési folyamatokkal jöttek létre, a szaporodási képességük jelentősen csökkent. Nehezen porozódnak be és a magok is nehezen érnek be.
Az esetek többségében szaporítását hajtásdugványozással oldják meg. Ez nehéz lehet, mert a levágott hajtásrész nem mindig képes meggyökeresedni. Próbálkozhatunk homokban, tőzegben, vízben való gyökereztetéssel, de a szakkönyvek ajánlják a segítő hormonok alkalmazását is. Vetőmagboltokban általában kapható gyökereztetőszer por formájában.
Alkalmazása nem kötelező, de javasolt, ha biztos eredményt szeretnénk elérni. A legfontosabb, hogy fiatal, még nem fásodott hajtásrészt válasszunk le, amely teljesen egészséges. az alsó levelet vagy leveleket távolítsuk el, és ültessük a hajtást nedves tőzegbe vagy homokba. Fontos a laza szerkezetű talaj, mert ebben könnyebben megindul a gyökérképződés.

Betegségek, kártevők: A legtöbb hibiszkuszt sajnos előszeretettel támadják meg a tetvek és más kártevők, ezért tavasszal és ősszel érdemes megelőző permetezést végezni, hogy a megtelepedett rovarok még kikelés előtt elpusztuljanak.
Egy –egy gerezd fokhagyma a cserépbe ledugva is megoldhatja a kellemetlen kártevők látogatását.
Hely- vagy hőmérséklet-változásra a bimbók hirtelen lehullajtásával reagálhat. Ez olyankor is bekövetkezhet, ha földje túl száraz, vagy tápanyag-utánpótlása nem megfelelő.

Gyógyhatása : Aromás illóolaj-tartalma miatt több, gyakori fajának virágját gyümölcsteákba bekeverik.
Több faja ismert gyógynövény. A soknevű kínai hibiszkusz virága például köptető, köhögéscsillapító hatású. A torokgyulladást is gyakran csillapítják vele.

Termék részletei

Új termék
2014-01-30
Hozzáadva a kedvencekhez

Ez az oldal cookie-kat használ. A böngészés folytatásával jóváhagyja adatkezelési feltételeinket