image: Csuporka - Gloxínia Sinningia Speciosa Multibells Cherry

Csuporka - Gloxínia Sinningia Speciosa Multibells Cherry

in stock
3 900 Ft
Adóval együtt
Csuporka - Gloxínia Sinningia Speciosa Multibells Cherry

Leírás

Cserép átmérő : 12 cm

Növény magassága cseréppel együtt : 20 cm

A gloxí­niák Brazí­liából származnak, ahol az őserdő gazdag humusztalajában élnek. Európában már kétszáz éve ismert, dí­sznövényként való termesztésével és nemesí­tésével a múlt század harmincas éveitől foglalkoznak intenzí­ven. A csuporkafélék népes családja mintegy kétezer fajt foglal magában, ezek között számtalan fajtája vált kedvelt cserepes dí­sznövénnyé. A növényfaj (Gloxinia) nevét bizonyos Benjamin Peter Gloxin orvos-botanikusról kapta, aki a franciaországi Colmarban élt a XVIII. század derekán.

Újból egyre népszerűbb ez a gyönyörű nagy, bársonyos, tölcsér alakú virágaival és nagy leveleivel dí­szí­tő szobanövény a Gloxinia (Sinningia speciosa). A gloxí­nia az egyik legkedveltebb virágos cserepes növényünk. Szemet gyönyörködtető nagy, harang formájú selymes virága és sötétzöld enyhén pelyhes levelei vannak. Hosszúnappalos gumós növény, amely több éven át újrahajtatható. Általában tavasszal találkozunk vele az üzletekben.

Bársonyos felületű, nagy virágtölcsérei változatos szí­nekben pompáznak. Lehetnek fehérek, pirosak, bí­borszí­nűek, rózsaszí­nűek, fehérrel szegélyezettek. Olyan növényt vásároljunk, amelyen kevés a kinyí­lt virág és sok a bimbó. Ha ügyesen neveljük, akár két hónapnál is tovább nyí­lik.

A fehértől a bí­borszí­nig, a pöttyöstől a kétszí­nűig sokféle szí­nben pompázó, trombita alakú virágok elérhetik a 13 cm-es átmérőt is. A virágok hónapokig dí­szí­tik a lakást, és kellemes illatuk betölti a helyiséget.

A tűző napot nem kedveli. Érzékeny a túlöntözésre és a kiszáradásra is. A félárnyékos, meleg, párás helyeket kedveli. í–ntözőví­z ne kerüljön a levelére, de a virágára se. Körülbelül hat héten át virágzik. Ha elvirágzott, fokozatosan csökkentsük az öntözést, amí­g a levelek el nem száradnak.

Májusban és júniusban levéldugvány-darabokról szaporí­tsuk. A dugványt a levélalapnál vágjuk le és fele magasságig állí­tsuk bele egy rész homok, egy rész tőzeg keverékéből álló talajba. Jól öntözzük meg, majd a következő öntözésig hagyjuk a talajt kiszáradni. Az első öntözés után ví­z helyett fele erősségűre higí­tott műtrágyát használjunk. A növények 6-8 hét után jelennek meg a levél erek találkozásánál és a talajban. Ültessük át és hagyjuk fejlődni. A fiatal hajtások akár ki is virágozhatnak még a nyugalmi időszak beállta előtt.

Fényigény : Óvjuk a növényt a közvetlen napsugárzástól. A tűző nap megégeti a leveleit. Árnyékos, félárnyékos helyet kedvel.

Hőigény : Meleget kedvelő növény, a hőmérséklet télen sem csökkenhet 15 °C alá.

Ví­zigény : Virágzás idején rendszeresen langyos ví­zzel öntözzük, más időszakokban kevesebb ví­zzel is beéri. A virágzás befejeztével csökkentsük a ví­zadagot, és hagyjuk a leveleket lassan elfonnyadni és elhalni.

Tápanyagigény : A kifejlett növénynek minden második öntözéskor adjunk magas káliumtartalmú tápot. Ne használjunk tápot, ha megindult a kiszáradási folyamat.

Páratartalom : Fontos számára a magas páratartalom, állí­tsuk ezért a cserepét nedves kavicsra, vagy vegyük körbe nedves tőzeggel. Ne hagyjuk, hogy a cserép a ví­zben álljon, és ne permetezzük a bolyhos leveleket.

Földje : Ültető földnek laza, enyhén savas kémhatású földet keverjünk.

Átültetés : A szunnyadó gumókat tavasszal tőzegbe ültessük, 9 cm-es cserepekbe. A gumó teteje a tőzeg felszí­nével legyen egy szintben, kerek vége kerüljön alulra. Árnyékoljuk le, amí­g meg nem indul a fejlődés. Hagyjuk nőni ebben a cserépben, amí­g elő nem bukkant néhány levélpár, ekkor ültessük át tőzegalapú ültető közeggel töltött 14 cm-es cserépbe. A száraz gumókat száraz virágföldben lehet tárolni.

Szaporí­tás : Aki megkedvelte a gloxí­niát, még többet szeretne. A növény szaporí­tására több lehetőség is van. A gloxí­niát magról, levéldugványról vagy gumóosztással lehet szaporí­tani.

Teleltetés : Várjuk meg, amí­g a virágok teljesen elszáradnak. Teleltessük a gumóját 10-12 °C-on, majd februárban tegyük a gumót tőzeges földbe úgy, hogy a felső harmada kint legyen a talajból.

Betegségek, Kártevők : A világossárga vagy összepöndörödött levelek túl sok napfényre vagy túl kevés trágyára utalnak. A virágzás elmaradásának oka a száraz levegő vagy a huzat lehet. A virágok és a levelek elrothadnak, ha a növényt túlöntözzük. Leggyakoribb kártevői a levéltetvek.

Termék részletei

Új termék
2014-01-30
Hozzáadva a kedvencekhez

Ez az oldal cookie-kat használ. A böngészés folytatásával jóváhagyja adatkezelési feltételeinket